změnit jazyk cz změnit jazyk sk

Omrzliny na nohou

Tento článek byl sepsán na základě praktických zkušeností s omrzlinami. Autor si prošel všemi fázemi tohoto záludného poranění – od omrznutí, bolest a euforii z toho, že to nic není, Až po následný strach z doporučované amputace. Přes zdlouhavá hojení a komplikace s tím spojené, až k úspěšnému vyhojení.

Skialpinistické omrzliny z Kamčatky a praktické zkušenosti s nimi

 

Motto: „Zážitek nemusí být pozitivní, stačí když je dostatečně intenzivní“ (…pronesl kdosi ve skalách)

 

11. 4. 2012 Jak to všechno začalo
11. 4. 2012 Jak to všechno začalo

 

18. 4. 2012 Už to začíná vypadat dost špatně
18. 4. 2012 Už to začíná vypadat dost špatně

Prevence a kritické faktory omrznutí:

 • Malé boty (kapitola sama pro sebe). Mějte vždy boty alespoň o jedno celé číslo větší. Nové boty, pokud nejsou pořádně vyšlápnuté = malé boty. Nebojte se investovat i do topných vložek na baterie.
 • Vlhké vnitřní boty či ponožky z předešlého dne. Pokud to jde a dáte to – sušte přes noc ponožky ve spacáku na prsou a botičky vedle sebe. Případně botičky také ve spacáku.
 • Materiál ponožek –V kritické dny, kdy obzvláště hrozí omrznutí, neměňte materiál ponožek. Jste-li zvyklí na syntetiku, neměňte za vlnu a obráceně. Nohy si to pamatují.
 • Terén a počasí – Jestli jdete většinu dne do kopce na předních hrotech maček a venku opravdu mrzne, je téměř jisté, že vám prsty na nohou omrznou. Dovoluje-li to terén a situace, měňte stranu nášlapu. Neustále se snažte s prsty ve skeletu pohybovat.
 • Zbytečné zevlování – Zde bych zdůraznil pár mouder:
  • Zastávky při výstupu a sestupu: Pokud musíš udělat zastávku, mysli občas na to, zda náhodou neomrzáš a co ti případně omrzá (prsty, nohy, ruce, uši nebo nos). Hýbej s prsty v botě, snaž se mačkat prsty do vnitřní vložky tak, aby si cítil dotek, tlak. Pokud něco cítíš - i drobnou bolest nebo pálení - je to v pohodě. Co se týče prstů na rukou, ty začněte v rukavici rozcvičovat. Ideální pohyb je zamačkávání bříška prstů/nehty do palice hůlky nebo cepínu, případně proti palci.
  • Návrat – Jakmile se navečer vrátíš do bezpečí, okamžitě dej to, co ti omrzalo do spacáku. I já jsem po návratu z kopce k bivaku, když se utišil vítr a okolní kopce zalilo zapadající sluníčko, podlehnul kouzlu večerních hor a začal jsem horečně pobíhat před bivakem a fotit. V tu dobu jsem už prsty necítil a nějak na ně zapomněl. A to byla chyba. Pokud ti přes den něco namrzalo, je třeba to po návratu rychle zkontrolovat a zahřát.
 • Ruce – Silné palcové rukavice s převleky jsou samozřejmostí. Volte vždy velikost palčáku takovou, abyste se do něj dostali pohodlně v silnější fleece nebo stretch rukavici. Omezte aktivity vyžadující sundávání palčáku na minimum.
 • Ostatní periferie – Uši, nos, tváře, brada – zde nezapomeňte na prevenci formou mastného krému. Pozor na opalovací mléka s faktorem a obsahem vody! Nivea nebo dermazulen jako podklad pod krém s faktorem poslouží dobře. Na větru je pak důležitá uzavřená kapuce, kukla nebo neoprenová maska uzavřená lyžařskými brýlemi. Když ucítíte namrzání, promačkávejte si pálivá místa, poplácávejte je nebo lehce fackujte.
 • Parťák – Pozorujte se vzájemně, třeba tváře nebo nos.


7. 5. 2012 Začíná silné černání
7. 5. 2012 Začíná silné černání

11. 5. 2012 Vypadá to, že kus prstu chybí
11. 5. 2012 Vypadá to, že kus prstu chybí

Když už k omrznutí došlo:

 • Rychle zalez do tepla, do spacáku a začni zahřívat to, co ti omrzlo. Pomalu a ne tepelným šokem. Stačí suchá ponožka do suchého spacáku a masírovat, ne silou. Promrzlé klouby nesmíš ohýbat!

Jako dobrá pomůcka se ukázaly například benzínová katalizační kamínka do spacáku.

 • Pokud nemáš jiné léky na prevenci a první pomoc (například Trental – zužuje červené krvinky), použij Acylpirin – ředí krev.
 • Nepodceňuj stav a stupeň omrzlin – Je pravda, že všechny omrzliny a jejich stupně vypadají na začátku stejně a nijak hrozně. Jejich vývoj je postupný, začíná to začervenáním, přes mrtvolnou šeď, puchýře … Vývoj se ustálí po 2–4 týdnech.
 • Puchýře nepropichuj, ale jedná-li se o velký puchýř, například na prstech u nohy, nevyhneš se tomu. Pokud nemáš jinou volbu a musíš jít po svých do údolí, puchýř propíchni každopádně.
 • Neustále dezinfikuj jakékoliv otevřené rány na omrzlině. Například po utržení nebo propíchnutí puchýře. Nezapomeň ani na okolní strupy a nehty. Ideální je Betadine (vysušuje).
 • Pokud jsi už v bezpečí a teple – stále dezinfikuj, vysušuj, dezinfikuj … Není nic horšího než mokvavá a zanícená rána. Dezinfikuj ve všech nadcházejících fázích, až do úplného vyléčení.
 • Kontaktuj doktora a poraď se s ním, jak máš postupovat dále.
 • A pokud je to opravdu špatné, mysli na to, že stále platí jedno pravidlo: „Omrzlina v zimě, amputace až v létě“. Hlavně se nic nesmí uspěchat.

15. 5. 2012 Díra v prstu je čím dál tím větší
15. 5. 2012 Díra v prstu je čím dál tím větší

18. 5. 2012 Díra se přestala zvětšovat
18. 5. 2012 Díra se přestala zvětšovat

15. 6. 2012 Rekonvalescence v začátcích
15. 6. 2012 Rekonvalescence v začátcích

13. 7. 2012 Prst je čím dál tím lepší
13. 7. 2012 Prst je čím dál tím lepší

30. 9. 2012 Palec je téměř v původním stavu!
30. 9. 2012 Palec je téměř v původním stavu!

Omrzliny na nohou - 942097 -

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace